The Unofficial NES/Famicom: A Visual Compendium

Atrybutem każdego miłośnika gier jest jego biblioteka. Najczęściej myślimy od razu o bibliotece gier na daną platformę, jednak ostatnimi laty gracze mogą również wybierać z coraz szerszej oferty bibliograficznej. Rosnącą popularnością cieszą się wszelkie publikacje dotyczące konsol retro. Dziś przedstawimy Wam swoistą biblię obrazkową Famicoma czyli The Unofficial NES/Famicom: A Visual Compendium.

Wydawnicza retro-ofensywa

Jak napisałem we wstępie – papierowy rynek wydawniczy obrodził w wiele interesujących pozycji dotyczących konsol i gier retro.

O wydawcy The Unofficial NES/Famicom: A Visual Compendium czyli Bitmap Books przeczytałem po raz pierwszy, gdy natknąłem się na informacje o ich wcześniejszej publikacji Super Famicom: The Box Art Collection. Już wtedy oczarowały mnie zdjęcia z prezentacji wydawnictwa: był to piękny, kolorowy album z boxartami gier ze SNESa, okraszony krótkimi komentarzami na temat prezentowanych tytułów. Książki ostatecznie nie kupiłem, ale obiecałem sobie, że jeśli Bitmap Books wyda publikację o najważniejszej dla nas konsoli czyli o Famicomie, to bez względu na cenę zakupię dzieło Sama Dyera i spółki. No i stało się! Trzeba w tym miejscu powiedzieć, że publikacja o Famicomie jest czwartą ksiażką z serii Visual Compendium, wcześniej wydano:

  • Commodore 64: a visual Commpendium (Expanded Edition)
  • Commodore Amiga: a visual Commpendium
  • Sinclair ZX Spectrum: a visual compendium

Oprócz powyższych albumów, Bitmap Books ma w swojej ofercie wydawniczej jeszcze cztery inne pozycje poświęcone wspomnianemu SNESowi, C64 i grom z automatów arcade.

Wydawnictwo społecznościowe

Bitmap Books swoje książki finansuje przy udziale Kickstartera i tym razem było podobnie. Dzięki finansowaniu społecznemu ponad 4 tysięcy użytkowników portalu, zebrano przeszło 190 tysięcy funtów co pozwoliło zrealizować najwyżej postawione założenia projektu. Ja nie wspierałem kampanii z Kickstartera i nabyłem publikację w późniejszym czasie. Książkę zakupiłem za pośrednictwem Amazon.de w bardzo atrakcyjnej cenie 23,21€ (cena na Bitmap Books to 29,99£), co wraz z przesyłką po przeliczeniu z karty VISA przez mój bank, wyniosło finalnie 126,84 zł. Oczywiście nie otrzymałem gadżetów za wsparcie (min. płyta chibi-tech z chiptune, naklejki z Disk-Kunem, itp.), ale przecież od początku chodziło mi głównie o książkę. Paczka, której tak wyczekiwałem przyszła dwa tygodnie po moim preorderowym zamówieniu z Amazona. Przejdźmy do samej publikacji!

Wrażenia zewnątrz

Do rąk dostajemy biblię!  Grubą biblię poświęconą najwspanialszej konsoli jaką kiedykolwiek wydano – Famicomowi. Książka ma wymiary 17 x 23 cm i liczy 536 stron. Publikacja jest dostarczana wraz ze specjalną grubą, tekturową okładką typu „slipcase”, w której możemy bezpiecznie przechowywać naszą książkę. Po rozpakowaniu przesyłki pierwsze co uderza przyszłego czytelnika to właśnie ten slipcase. Co jest w nim takiego wyjątkowego? To, że na froncie mamy druk letnikularny, a na nim postaci z gier na Famicoma. Druk letnikularny możecie znać z różnego rodzaju tazosów z chipsów, płatków śniadaniowych etc. (np. ze Star Warsów). Generalnie chodzi o to, że nasz slipcase… jest animowany! Spójrzcie sami:

Całość robi niesamowite wrażenie! Po wysunięciu ze slipcase’u mamy w rękach księgę w twardej oprawie, która intensywnie pachnie farbą drukarską. Dzieje się tak, ponieważ jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z „kompendium wizualnym” czyli mówiąc prostymi słowy z albumem. Większość stron jest pokryta w 100% kolorem.

Właściwa okładka zawiera ten sam front co slipcase, postaci pokryte są punktowo bezbarwnym lakierem. Album posiada dodatkowo papierową okładkę. W samej książce znajdziemy również dwie bawełniane zakładki z kolorze złotym i srebrnym dla właściwej organizacji naszej lektury.

Wrażenia wewnątrz

Po otwarciu książki i przewertowaniu kilku stron każdy miłośnik Famicoma będzie w ciężkim szoku! Niesamowite, że można zrobić to aż tak dobrze! Spis treści został umieszczony na stronach pokrytych złotą farbą metaliczną.

Główną osią książki są gry, których znajdziemy w tej publikacji ponad 170. Pixelarty z każdej gry opatrzone są krótkim komentarzem oraz metryczką.

Wydaje się, że są tu wszystkie najważniejsze dla Famicoma tytuły. Gdybym nie znał konsoli i ktoś najpierw wręczyłby mi kompendium Bitmap Books, to z pewnością moim drugim krokiem po obejrzeniu zawartości książki byłoby nabycie sprzętu. Uważam, że dobór gier jest znakomity i album dzięki temu staje się reklamą samą w sobie dla konsoli Nintendo.

Poza grami w książce znajdziemy wywiady z osobami związanymi z tworzeniem gier na Famicoma, na pytania odpowiedzieli min. Kevin Bayliss, David Darling i Michitaka Tsuruta. W albumie nie zabrakło miejsca na opisy hardware. Będziemy mogli przeczytać również profile pięciu wydawców gier na Famicoma: Nintendo, Capcom, Konami, Namco oraz Rare. Album zawiera także boxarty: tzw. black box games oraz gier z FDSa. Pobieżnie poruszono scenę homebrew oraz niewydane gry.

Album nie jest podzielony pomiędzy poszczególne kategorie. Przeglądając pixelarty z gier nagle trafiamy na stronę z wywiadem bądź opisem sprzętu. Choć jest w tym nieuporządkowanie, to podczas przeglądania albumu taka organizacja treści sprawdza się znakomicie.

Podsumowanie

Wydaje się, że The Unofficial NES/Famicom: A Visual Compendium od Bitmap Books to pozycja obowiązkowa dla każdego wielbiciela konsoli Famicom. Piękne wydanie pixelowych grafik zadowoli nawet najwybredniejszych estetów. Jest to książka, w której każda strona staje się odpowiedzią na pytanie dlaczego za obiekt gamingowego kultu wybraliśmy konsolę Nintendo. Poezja dla oczu! ContraBanda poleca!

żur0