PIRATED GAME#2 – Czy edukacyjne składanki rzeczywiście edukują?

Na wstępie chciałem zaznaczyć że w tym felietonie może dojść do niekontrolowanej ilości beki oraz spowodowania stwardnienia rozsianego, więc jedziemy.

Na przestrzeni popularności 8-bitowych konsol, które w rzędzie stały na podium razem z BS500-AS czy Polystation, na moim osiedlu stało się modne posiadanie klawiaturopodobnej hybrydy, znanej pod nazwą Fun Learner i wyglądała mniej więcej tak:

GLK FunLearner

Box konsoli GLK, różne modele znajdowały się w pudełku.

 W okolicach 2000-2001 roku udało się ją nabyć mojej mamie na społemowskim targu, kiedy jeszcze nie doczekałem się własnego komputera osobistego żeby móc zagrać w super gierki, dlatego też nieodłącznym elementem było pisanie nut w Music Editorze, czy też bycie mistrzem szybkiego pisania na klawiaturze. Ale tak czy owak czułem się jak boss na osiedlu że posiadam taki alternatywny sprzęt w swoim domu.

 Dla jednych dar od boga, dla drugich gruz sypany z lejka pod nazwą Gold Leapord King. W moim przypadku posiadając tak mocny sprzęt mogłem robić skomplikowane obliczenia matematyczne, tj. ułamki, oraz możliwość bezpośredniego grania w gry na nośnikach danych zwanych kartridżami, bez czekania na ładowanie gry, a co lepsze – bez zbędnej instalacji. Przechodząc dalej, mogłem sobie nawet napisać śmieszny tekst w stylu „HUJ” albo „MUJ PAMIENTNIK”, bo dla tak wykwintnego kawałku plastiku z przewodami i zalanym ptasim gównem nie było upgrade’u pakietów językowych.

Cart

 Oczywiście prostota gier edukacyjnych to nie tylko trening dla twojego umysłu, ale również test zapamiętywania ukrytych elementów, a co za tym idzie – gry logiczne. Do tego dochodzi również sprawność fizyczna, masa wersji Hyper Olympic na NES, czy też THUG LIFE (wstaw dowolny utwór westcoast), kiedy to wcielałeś się w gangstera strzelającego do policjanta chcąc udowodnić jaki jesteś harpagan i zawadiaka na osiedlu xD.

 Istnieje tysiące jak nie setki wariacji edukacyjnych gier czy prostych aplikacji. Niektórzy potrafili nawet napisać Windowsa 2000 pod 6502, który był niemalże identyczny do systemu operacyjnego autorstwa Billa Gatesa.

 Istnieją również konsole, które posiadają port drukarkowy, dzięki czemu można drukować to, co zostało napisane w edytorze tekstu, czyli taki współczesny windowsowy notatnik. Szkoda że multitasking nie działa.

 Czego mnie nauczyły „edukacyjne” programy? Szybkiego pisania? Gangsterki? A może po prostu miłości do konsoli z dzieciństwa? Sam do końca nie wiem, ale czuję że pojawiła się u mnie jakaś część, która buduje fundamenty mojej pasji do starych ponadczasowych gier, czy też podejścia do muzyki, kiedy pierwszy raz komponowałem „Lulajże Jezuniu” na Music Editor.

 Jest tysiące wariacji konsol posiadających klawiaturę. Jedno z ciekawszych znalezisk doprowadziło do posiadania ASDER PC-95, czyli konsoli z systemem napisanym w języku polskim.

Próbował ktoś kiedyś na GLK napisać prostą aplikację w BASIC-u? Zostaw komentarz jeżeli podobał się cykl Pirated Games, a możliwe że w przyszłości będzie kontynuowany.

 

retRoben